تعمیراتچی

نکات امنیتی لپ تاپ و کامپیوترها

نکات امنیتی لپ تاپ و کامپیوترها

در زمان نگهداری اطلاعات ذخیره ‌شده روی کامپیوترتان، هکر ها و حملات سایبری همیشه باعث ایجاد نگرانی می شود. شما نکات امنیتی لپ تاپ را می دانید و اینکه چگونه خود را در برابر ویروس ها و باج افزارها محافظت کنید و چگونه نکات ایمنی اینترنتی را دنبال کنید، اما در مورد محافظت از خود رایانه چطور؟ با کامپیوتر های کوچک و دیتای عظیم ذخیره شده در فضای ابری، به راحتی می توان دستگاه یا دیتای شما را به سرقت برد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که اقدامات زیر رعایت می شوند.

 1. همیشه در اتاقتان را قفل کنید

اگرچه ممکن است واضح باشد، اما بسیاری از مردم فکر می کنند از آنجا که در یک شهری امن زندگی می کنند، مواردی مانند رایانه های سرقت شده اتفاق نمی افتد تا زمانی که، این اتفاق واقعا میفتد! اگر یک سارق هنگام ورود به خانه شما با مشکلی روبرو شود، طبیعتا هدف خود را تغییر داده و برای سرقت خانه ای با قفل باز اقدام می کنند. رایانه های به سرقت رفته نیز می تواند در نتیجه مشاجره با یکی از اعضای خانواده، دوست یا هم اتاقی شما باشد، بنابراین قفل شدن درب اتاقی که کامپیوتر را در آن نگه می دارید در صورت عدم استفاده می تواند مانع از دست دادن غیر منتظره لپ تاپ و یکی از همان آشنایان باشد. 

 1. همیشه از رمز استفاده کنید

هرگز به کامپیوتر خود اجازه به خاطر سپردن گذرواژه ها را ندهید. هر بار که وارد کامپیوتر خود می شوید رمز ورود خود را وارد کنید تا اگر کسی لپ تاپ شما را برداشت، نتواند کامپیوتر شما را باز کند. رمز خود را جایی یادداشت نکنید و آنها را در نزدیکی کامپیوتر خود نگه ندارید. کنار هم گذاشتن کامپیوتر و رمز شما همانند این است که یک کلید خانه را به قفل در خود آویزان کنید. همچنین می توانید برای محافظت مضاعف، یک رمز عبور روی محافظ صفحه خود قرار دهید.

گذرواژه امن ایجاد کنید

با خلاقیت رمز ورود خود را بسازید تا برای سارق مشکل ایجاد کنید!

 1. از دزدگیر استفاده کنید

یک هشدار خودکار به کامپیوتر با چسب و به یک سیم یا به یک کابل متصل کنید. اگر کسی سعی کند کابل را در حالی که دزدگیر فعال است خاموش کند، صدای زنگ هشدار فعال می شود. برخی از زنگ هشدار ها ساعت ها به صدا در می آیند و فقط با یک کد خاص می توان آنها را متوقف کرد.

 1. از قفل اثر انگشت استفاده کنید

برای باز کردن قفل اثر انگشت شما برای دسترسی به آن انگشت خود را روی آن قرار می دهید. می توانید چندین اثر انگشت را مجاز کنید که این مسئله برای رایانه های خانوادگی بسیار مفید می باشد. اگر لپ تاپ شما دارای قفل اثر انگشت نمی باشد، می توانید دستگاه مخصوص آن را تهیه کنید که از طریق پورت USB به کامپیوتر و یا لپ تاپ شما متصل می شود.

 1. از ردیابی لپ تاپ استفاده کنید

از طریق لپ تاپ ها می توان از طریق WiFi سیگنال ارسال کرد. در صورت از دست دادن لپ تاپ خود می توانید آن را ردیابی کنید. همچنین می توانید نرم افزار یا برنامه هایی را بخرید که در هنگام فعال سازی به مقامات هشدار دهد.

 1. فایر وال نصب کنید

اگر به اینترنت متصل هستید، همیشه باید فایروال داشته باشید. فایروال می تواند ارتباطات خارجی را مسدود کند و حتی بدون اجازه شما از ورود یا خروج دیتا به کامپیوتر شما جلوگیری کند. هر دو گزینه فایروال، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری موجود هستند و می توانید هر دو را همزمان نصب کنید.

فایروال های نرم افزاری غالباً بخشی از سیستم عامل هستند. به عنوان مثال، ویندوز یک فایروال را شامل می شود و شما همیشه باید آن را نگه دارید مگر اینکه تصمیم بگیرید خودتان یک فایروال تهیه کنید. مانند هر نرم افزاری، می توانید برای یک فایروال پولی که با ویژگی های مهمترین تنظیمات پیکربندی شده است، خریداری کنید.

شما می توانید یک فایروال سخت افزاری را به عنوان یک محصول مستقل خریداری کنید، یا اینکه در پهنای باند روتر خود به دنبال آن بگردید. داشتن یک روتر به عنوان یک لایه محافظ دیگر عاقلانه به نظر میاید. به کمک کامپیوتر می تواند دسترسی به آن برای هکر ها را حتی دشوارتر نیز بسازد. اطمینان حاصل کنید که از یک فایروال با کیفیت بالا استفاده می کنید و با تغییر تمام گذرواژه های پیش فرض، آن را به درستی پیکربندی کنید.

 1. از محافظ صفحه استفاده کنید

یک محافظ صفحه به شما این امکان را می دهد که در حالی که صفحه را از زاویه های جانبی نگاه کنید، صفحه خود تاریک مشاهده کنید. این امر به ویژه هنگام کار با اطلاعات حساس در مکان های عمومی، محل کار و یا دفاتر آزاد و هنگام مسافرت بسیار مفید است. با انجام این کار، دیگران نمی توانند آنچه را که در صفحه شما است، بخوانند.

 1. بک آپ بگیرید

ممکن است بک آپ گیری راهی مطمئن برای حفظ امنیت کامپیوتر شما به نظر نرسد، اما اگر مشکل خاصی به رایانه شما آسیب برساند یا مشكلی امنیتی داشته باشید، در صورت تهیه نسخه بک آپ از تمام اطلاعات خود، می توانید به سرعت آن را بازیابی کنید. هارد دیسک ها خراب می شوند، لپ تاپ ها به سرقت می روند، حساب ها به خطر می افتند اما اگر نسخه بک آپ تهیه کنید، حداقل می توانید تمام دیتای خود را پس بگیرید. به طور مداوم و استمراری بک آپ تهیه کنید، بنابراین اگر مشکلی دارید و نسخه بک آپ تهیه شده شما قدیمی نیست، ماه ها دیتا را هرگز از دست نخواهید داد.

روش های زیادی برای انجام بک آپ وجود دارد، مانند سخت افزاری (استفاده از درایو های USB و هارد های اکسترنال) و نرم افزاری (فضای ابری). از نسخه بک آپ تهیه شده در مکانی امن نگهداری کنید.

 1. اکانت های دیگری بسازید!

اگر چه شما تنها فردی باشید که از لپ تاپ یا کامپیوترتان استفاده می کنید، با اکانت ادمین به طور مداوم وارد سیستم نشوید. از این اکانت فقط در مواردی که نیاز به انجام کارهای خاص دارید استفاده کنید. اگر همیشه با اکانت ادمین وارد سیستم خود می شوید، ممکن است آن را در معرض خطرات امنیتی قرار دهید. 

 1. فایل های مهم خود را رمزگذاری کنید

بر روی فایل ها و اطلاعات مهم خود را پسورد بگذارید تا فقط افرادی که رمز درست را دارند بتوانند به آن ها دسترسی داشته باشند. اگر کسی به سیستم شما دسترسی داشته باشد و اطلاعات مهم رمزگذاری نشده باشند، می تواند به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشد. بسیاری از USB ها به طور خودکار بر روی فایل ها در حین گرفتن بک آپ پسورد می گذارند، و نرم افزارهای زیادی برای رمز گذاری موجود می باشد.

 1. دستگاه را خاموش کنید

وقتی لپ تاپ و یا کامپیوتر خود را در جایی رها می کنید، حتماً آن را خاموش کنید. بسیاری از مردم همیشه دستگاه خود را روشن می گذارند. با خاموش کردن کامل کامپیوتر و یا لپ تاپ، اتصال به اینترنت را قطع می کنید، که این کار موجب قطع دسترسی هکر ها به اطلاعات شما می شود.

 1. مراقب کودکان باشید!

شاید مسخره به نطر برسد اما یک کودک با یک آهنربا، می تواند برای دستگاه شما به شدت خطرناک باشد، پس مراقب کودکان خود باشید.

 1. سیستم عامل و نرم افزار های خود را به روز نگه دارید

آنتی ویروس ها برای جیوگیری ورود ویروس ها به سیستم شما و شناسایی و از بین بردن ویروس هایی که در سیستم شما هستند ساخته شده اند. همیشه تمامی نرم افزار ها به خصوص آنتی ویروس ها به روز رسانی (Update) کنید. باج افزار ها و ویروس ها به طور مستمر در حال پیشرفت و تغییر رفتار برای ورود به سیستم شما و حمله به اطلاعات شما می باشند، بنابراین به روز رسانی نرم افزارها برای محافظت در برابر آخرین نوع تهدید به طور مستمر منتشر می شود. به روز رسانی نرم فزارها و همچنین ارتقاء آن ها برای رفع نیاز آن ها در برار آسیب پذیری های جدید انجام می شود، بنابراین برای محافظت از دیتاهای خود، جدیدترین نسخه ها را نصب کنید.

 

 

 

خروج از نسخه موبایل